Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Ostatnia aktualizacja: 2012-04-19 18:50:04
Logo: Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach

Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach

Właściciel?
Jesteś właścicielem lub menedżerem tego miejsca bądź firmy? Zweryfikuj swoje powiązanie i edytuj stronę.

Opis

rzeźba gotycka, ze zbiorów MA rzeźba gotycka, ze zbiorów MA

Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach - muzeum powołane do istnienia w 1975 r. decyzją biskupa Herberta Bednorza. Muzeum to inwentaryzuje, gromadzi, przechowuje, konserwuje i udostępnia do badań obiekty zabytkowe sztuki religijnej, pamiątki życia religijnego, obiekty treści świeckiej pochodzące z parafii i z darów, przedmioty posiadające związek z regionem i historią diecezji. 20 listopada 1983 r. poświęcono aktualną siedzibę muzeum. Najbardziej zwarty zespół o dużej wartości historycznej stanowi w zbiorach gotycka sztuka cechowa.

Zbiór sztuki nowożytnej w kolekcji muzeum jest prowincjonalny i niejednorodny. Wyróżnia się w nim jednak szereg ponadprzeciętnych zjawisk. Interesująca jest kolekcja malarstwa zachodnioeuropejskiego. Muzeum weszło w posiadanie kilku kolekcji, m. in. ze zbiorów ks. Emila Szramka i Marii Korfanty Ullmann a także pamiątek związanych z ruchem „Solidarności”. Zgromadzono tu bogatą kolekcję wydawnictw oficyn śląskich i polskich książek wydawanych w Niemczech. Kolekcja ponad 500 medali dokumentuje wiele wydarzeń i osobistości z życia Kościoła i Narodu. Kolekcja o charakterze etnograficznym to zbiór przedmiotów służących ludowej pobożności. W zbiorach muzealnych znajdują się pamiątki wydarzeń diecezjalnych, pamiątki związane z działalnością biskupów i śląskich kapłanów, parafialne i stowarzyszeniowe sztandary, dokumenty wiary, kultury i języka ludu śląskiego. Obrazy autorów współczesnych w zbiorach muzealnych pochodzą z wielu organizowanych tu wystaw.

Przy Muzeum funkcjonuje Galeria Sztuki Współczesnej - Fra Angelico. W obszarze województwa śląskiego jest to jedyne muzeum sztuki religijnej.

Wydarzenia

Wystawa Zbigniewa Warpechowskiego w Galerii

Wystawa Zbigniewa Warpechowskiego w Galerii "Fra Angelico"

2017-06-0217:00 — 2017-06-30 Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach, Katowice

Muzeum Archidiecezjalne zaprasza na wystawę prac: malarstwa i rzeźby znanego polskiego artysty Zdzisława...

Mapa

większa mapka