Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Dodano: 2017-02-09 14:17:02

"Satis verborum" - wystawa malarstwa i rysunków Macieja Bieniasza

2017-02-2317:30 — 2017-04-08 Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach, Katowice

Od 23 lutego w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach można oglądać wystawę malarstwa i rysunku znanego i cenionego artysty Macieja Bieniasza

Cena biletu: Wstęp wolny!

Maciej Bieniasz urodził się w Krakowie w 1938 roku. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1963 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Emila Krchy. Od 1974 do 2009 roku był pedagogiem w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest jednym z współzałożycieli grupy artystycznej Wprost oraz był uczestnikiem wszystkich jej wystaw. W latach 80. związał się z kręgiem Kultury Niezależnej. Maciej Bieniasz jest laureatem wielu nagród. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą.
„Zdefiniować precyzyjnie określenia SACRUM w (mojej) sztuce nie potrafię. Mówiąc ogólnie – może to być wszystko co bezpośrednio związane jest z fundamentami życia – mojego i nie tylko. WSZYSTKO. Nie boję się zarzutu „literatury” w mojej twórczości plastycznej. Ale słowa nie są elementem języka malarza; ponadto tzw. proces twórczy to nie przepisywanie na czysto planu pracy. Niespodziewane „upominki” sam otrzymuję w czasie jej trwania, otrzymuję je jako pierwszy. Zresztą często nie są one „lekkie, łatwe i przyjemne” – warto dodać. Malarstwo od dawna przestało być społecznie użytecznym rzemiosłem.
Obraz jest zapisem kontaktu twórcy z ważnymi dla niego jakościami – jest zapisem w specyficznym i w dużym stopniu subiektywnym języku. W tym języku rozmawiam sam ze sobą. W jakim stopniu porozumienie z innymi jest możliwe?” (Maciej Bieniasz)

Miejsce wydarzenia

Logo: Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach

Mapa

większa mapka

blog comments powered by Disqus