Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Pod patronatem serwisu Gdzieco.pl (zobacz wszystkie).
Dodano: 2013-06-03 10:00:12

VI Art Naif Festiwal

2013-06-14 — 2013-07-14 Galeria Szyb Wilson, Katowice

Sztuka naiwna zawita ponownie do Szybu Wilson! Czy istnieje sztuka dla wszystkich? Babci z wnuczką, starszego profesora i młodej nauczycielki, studentów i nastolatków oraz ich rodziców? Po raz kolejny będzie można przekonać się...

Cena biletu: Wstęp wolny!

Sztuka naiwna zawita ponownie do Szybu Wilson! Czy istnieje sztuka dla wszystkich? Babci z wnuczką, starszego profesora i młodej nauczycielki, studentów i nastolatków oraz ich rodziców? Po raz kolejny będzie można przekonać się, że jest to możliwe, bo już 14 czerwca w katowickiej Galerii Szyb Wilson rozpoczyna się kolejny Art Naif Festiwal!
To już szósta edycja wydarzenia, dzięki któremu na Śląsku pokazywana jest sztuka naiwna z całego świata – nie ma w tym stwierdzeniu ani odrobiny przesady, ponieważ pojawią się prace ponad 200 twórców z 32 krajów, m.in. Burkina Faso, Australii, Japonii, Brazylii, Kuby, Haiti, kilkunastu krajów europejskich (w tym także Polski) oraz, oczywiście, Argentyny – bo kultura tego państwa jest motywem przewodnim tegorocznego festiwalu. Na wystawie przeważa malarstwo, ale w kolejnych latach pojawia się coraz więcej rzeźby, a także ceramiki. W tym roku organizatorzy postanowili również rozwinąć współpracę z innymi instytucjami i muzeami regionu, a także z Kutna, Łodzi czy Łęczycy, które udostępniły część swoich zbiorów. Na uwagę zasługują zwłaszcza tematyczne wystawy rzeźby, poświęcone przedstawieniom anielskim czy diabłu Borucie, a małych gości z pewnością zainteresuje targ kutnowski.

Festiwal rozpocznie się 14 czerwca o godz. 18.15. Jak zwykle nie będzie to zwykły wernisaż, ale prawdziwe święto miłośników sztuki i artystów, którzy zawsze bardzo licznie zjawiają się na tym wydarzeniu. W południowoamerykański klimat wprowadzi uczestników pokaz tanga oraz koncert Magdy Navarrete, która poprowadzi słuchaczy szlakiem knajpek i barów miast Ameryki Łacińskiej.
Argentyńskie motywy będą widoczne na obrazach, również polskich twórców, którzy chętnie wykorzystali temat tanga w swoich pracach, ale również wśród wydarzeń towarzyszących: dwa sobotnie lipcowe przedpołudnia poświęcone będą warsztatom tanga, pojawi się także kino argentyńskie.

Tradycyjnie już w ramach Festiwalu odbędzie się Afrykamera – festiwal współczesnego kina afrykańskiego, a podczas niego niespodzianka – warsztaty robienia afrykańskich szyldów... fryzjerskich.
Nie może zabraknąć także ArtJarmarku, 14 lipca to kolejna odsłona ulicznej imprezy w Nikiszowcu, podczas której będzie można poznać śląskich artystów, kupić wyroby rękodzieła, a także pobawić się w tradycyjne gry uliczne. Ten ostatni punkt przeznaczony jest raczej dla najmłodszych, dla nich także przygotowano warsztaty plastyczne w każdą festiwalową środę. Dzień po wernisażu będzie miała miejsce premiera „Małego księcia” w reżyserii aktorki Teatru Śląskiego, Aliny Chechelskiej – to kolejna propozycja dla dzieci, która z pewnością spodoba się i rodzicom.

Zanim ktoś uda się na Festiwal, warto także nieco naświetlić, czym jest sztuka naiwna, tak często mylona z ludową czy też wrzucana do jednego worka z nieprofesjonalną. Bycie artystą naiwnym nie oznacza braku formalnego wykształcenia, a jedynie przyjęcie pewnej konwencji stylistycznej, w dużym uproszczeniu polegającej na stosowaniu żywych kolorów, wyraźnych konturów, braku perspektywy. Jest to sztuka, która, aby przemawiała do serc widzów (a to w niej najważniejsze), wymaga zachowania dziecięcego spojrzenia i naiwności, ale połączonych z warsztatem dojrzałego twórcy.
Kto chciałby dowiedzieć się więcej, koniecznie musi odwiedzić festiwalową wystawę, a będąc w Szybie Wilson warto pamiętać o głosowaniu na ulubionego twórcę – artysta z największą liczbą głosów namaluje obraz promujący kolejny Festiwal. Wystawa VI Art Naif Festiwalu potrwa do 14 sierpnia, więcej informacji na temat programu można znaleźć na www.artnaiffestiwal.pl. Na wszystkie wydarzenia (także na wystawę) wstęp wolny.

Program VI ART NAIF FESTIWAL
14 czerwca – 14 sierpnia 2013 r.

14 czerwca (piątek)
Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
Godz. 18.15 – Uroczyste otwarcie Art Naif Festiwal Katowice 2013
Prezentacja dzieł ponad 200 artystów z 35 krajów świata, a także możliwość osobistego poznania najwybitniejszych przedstawicieli sztuki naiwnej, pokaz tanga
Godz. 18.45 – Koncert Magdy Navarrete

15 czerwca (sobota)
Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
Godz. 16.00 – „Mały książę” – przedstawienie Fundacji Teatralnej

23 czerwca (niedziela)
Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
Godz. 16.00 – Letnie Kino Trzech Kontynentów: Argentyna – „Tango”

28 czerwca (piątek)
Kinoteatr Rialto, ul. św. Jana 24, Katowice
Godz. 20.00 – Letnie Kino Trzech Kontynentów: Argentyna – „Puzzle”

5-7 lipca (piątek-niedziela)
Kinoteatr Rialto, ul. św. Jana 24, Katowice
Godz. 18.00 – Letnie Kino Trzech Kontynentów: Afryka – Przegląd kina afrykańskiego w ramach festiwalu AfryKamera 2013

6 lipca (sobota)
Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
Godz. 11.00 – Wykład o afrykańskiej sztuce ulicy i warsztaty robienia fryzjerskich szyldów reklamowych, prowadzenie: Karolina Marcinkowska

14 lipca (niedziela)
Osiedle Nikiszowiec, Katowice
Godz. 13.30 – ArtJarmark: otwarty plener artystyczny, koncerty muzyczne, zabawy dla najmłodszych, kuglarskie interakcje dzielnicowe

20, 27 lipca (sobota)
Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
Godz. 11.00, 12.10 – Warsztaty tanga, prowadzenie: Ola Niesler, Michał Zachariasiewicz

14 sierpnia (środa)
Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
Godz. 18.00 – Uroczyste zakończenie Festiwalu – wieczór argentyński
Ogłoszenie zwycięzcy publiczności, którego praca będzie wykorzystana na plakacie promującym VII Art Naif Festiwal, rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci i młodzieży, pokaz tanga, degustacja argentyńskich potraw

Imprezy towarzyszące:
18 maja – 1 września
Muzeum Śląskie, al. Korfantego 3, Katowice
W pracowni mistrza Ewalda – Wystawa prezentująca dorobek jednego z najwybitniejszych śląskich twórców nieprofesjonalnych – Ewalda Gawlika

23-28 maja
Teatr Śląski, ul. Rynek 10, Katowice
Wystawa malarstwa naiwnego z kolekcji Jacquesa Duboisa
23 maja, godz. 17.00 – Otwarcie wystawy

7 czerwca – 7 lipca
Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka, ul. Wolności 26, Ruda Śląska
Wystawa sztuki naiwnej z kolekcji Muzeum Miejskiego
7 czerwca, godz. 17.00 – Otwarcie wystawy

19 czerwca – 7 sierpnia (każda środa Festiwalu)
Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
Godz. 10.00-14.00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci

Więcej informacji na www.artnaiffestiwal.pl

Wypowiedzi artystek argentyńskich

W 2006 roku byłam jedną z dwóch artystek z Argentyny zaproszonych do udziału pierwszej edycji festiwalu. Była to wówczas dla mnie wielka radość. Dziś Argentyna jest gościem specjalnym, a ja mam ponownie zaszczyt uczestniczyć w tym wydarzeniu, ponownie reprezentujący mój kraj. To powód do zadowolenia również ze względu na to, że tym razem jest nas o wiele więcej niż dwoje.
To dla mnie zaszczyt uczestniczyć i tworzyć wydarzenie tak dobrze zorganizowane, o wysokim poziomie, w którym uczestniczą świetni artyści.

W ty roku zwłaszcza temat festiwalu mocno dotyka mej duszy, dlatego że tańczę tango. Znam je od wewnątrz, od ciepła objęcia w tańcu, aż po rytm muzyki.

Stąd też powstał obraz, który przedstawia tancerkę w wyjątkowym momencie – w trakcie nieomal rytualnego zakładania butów, w momencie niepokoju i tremy przed wyjściem na scenę. To właśnie obraz, który wypływa z moich własnych doświadczeń.

To ogromna radość, że tworzone są wydarzenia jak Art Naif Festiwal. Sprawiają, że sztuka naiwna staje się coraz bardziej znana. W naszym kraju nie jest ona obdarzana takim zainteresowaniem, na jakie zasługuje i wasz festiwal jest dla nas prawdziwą zachętą do twórczej pracy.
Twórcy tego wydarzenia zawsze są serdeczni, pełni uwagi, wszystko jest doskonale zorganizowane. Dlatego też uczestniczenie w festiwalu to taka przyjemność.
Chciałabym skierować również kilka słów do wszystkich artystów i powiedzieć, że bardzo cieszy mnie wystawianie razem z tak utalentowanymi malarzami z całej Europy.

Marga Fabbri

Art Naif Festiwal, organizowany przez wszystkie te lata w Katowicach, to wydarzenie bardzo ważne i świetnie zorganizowane.
Artyści z całego świata prezentują sztukę naiwną w całej swej okazałości.

W tym roku to właśnie sztuka naszego kraju stanowi motyw przewodni festiwalu. My - wszyscy artyści, a jest nas około pięćdziesięciu, jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni organizatorom tego wydarzenia oraz kuratorowi – Jacquesowi Dubois, za możliwość prezentacji całokształtu argentyńskiej sztuki naiwnej, scen życia miejskiego, lokalnych pejzaży i oczywiście motywu tanga, najpopularniejszego tańca Argentyny.
Część z artystów biorących udział w wystawie przyjedzie do Katowic i będzie obecna podczas jej otwarcia, żeby wspólnie cieszyć się tym wydarzeniem, by przywieźć z powrotem do Argentyny wszystkie przeżyte chwile.

Lidia Papić, Argentyna

Miejsce wydarzenia

Logo: Galeria Szyb Wilson

Galeria Szyb Wilson

Oswobodzenia 1
40-403 Katowice

Mapa

większa mapka

blog comments powered by Disqus